Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes - tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.

Inovāciju centrs - Biežāk uzdotie jautājumi

| Drukāt

Laipni lūgti FKTK jaunajā virtuālajā vidē – INOVĀCIJU CENTRĀ! Šeit varat droši uzrunāt mūsu ekspertus, uzzināt aktualitātes par inovācijām un to iespējām Latvijas finanšu sektorā, noskaidrot svarīgus praktiskus jautājumus saistītus ar FinTech jomu, kā arī rosināt jaunus diskusiju tematus mūsu turpmākam dialogam.

Kas jādara tirgus dalībniekam, kurš vēlas ieviest inovatīvu risinājumu sava finanšu pakalpojuma sniegšanā?

Tirgus dalībniekiem nav jāsaņem īpaša FKTK atļauja inovatīvu risinājumu ieviešanai. Tomēr būtu jāizvērtē, vai inovatīvais risinājums nerada būtiskas izmaiņas finanšu pakalpojuma sniegšanas kārtībā, vai neveidojas jauns finanšu pakalpojums. Tādā gadījumā tirgus dalībniekam ir jāinformē FKTK. Vienmēr ir nepieciešams izvērtēt inovatīvā risinājuma ieviešanas risku pārvaldīšanu un ietekmi uz sniedzēja darbību. 

Kas vēl jāņem vērā, pirms nolemjat sniegt inovatīvu finanšu pakalpojumu?

Vienlaikus ar konsultācijām Inovāciju centrā aicinām vērsties Valsts ieņēmumu dienestā par attiecināmajiem nodokļiem, kā arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrā un Datu valsts inspekcijā – jautājumos par godīgu komercpraksi, patērētāju tiesību aizsardzību un personu datu pārvaldīšanu. Jaunuzņēmumu atbalstu dažādās programmās piedāvā arī Latvijas Investīciju attīstības aģentūra, kā arī tirgus dalībnieku izveidotās asociācijas, -Start-up asociācija, Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu sniedzēju asociācija un citas, kuru mājaslapas varat atrast FKTK mājaslapā: Komisija->Saites (http://www.fktk.lv/lv/komisija/saites.html)

Kas jādara, ja persona vēlas sākt sniegt palīgpakalpojumu?

Tas būtu jāsaprot izstrādes sākumā – vai plānotais finanšu pakalpojums līdzinās kādam no tirgū esošajiem pakalpojumiem. Tādā gadījumā būtu nepieciešama atļauja pakalpojuma sniegšanai. Uzdodiet Inovāciju centram visus interesējošos jautājumus, arī tādēļ, lai pēc iespējas agrīnākā risinājuma izstrādes stadijā varētu saprast projekta apmērus, izmaksas, potenciālo regulējuma ietvaru un rīcības brīvību.

Ja inovatīvais risinājums tiek plānots tikai kā palīgpakalpojums kāda pakalpojuma sniedzējam, tad ieceres autoriem būtu jādefinē sava mērķa klientu grupa un jāzina prasības, kuras regulē šīs klientu grupas darbību. FKTK atļauja palīgpakalpojuma sniegšanai nav nepieciešama.

Ja vēlos nodarboties ar virtuālās valūtas pakalpojumu, vai man ir jāsaņem FKTK atļauja?

Virtuālā valūta ir līgumisks maksāšanas līdzeklis, kas pati par sevi nav komercdarbības veids. Komerciālās darbības modelis veidojas, ja klientiem tiek sniegti pakalpojumi, piemēram, kādu ar virtuālo valūtu saistītu darbību veikšanai vai darbību starpniecība. Lai saņemtu atbilstošu konsultāciju, nepieciešams noskaidrot plānotās darbības un pakalpojuma būtību iecerētajā biznesa modelī.

Vai ir nepieciešama FKTK atļauja, ja vēlos uzstādīt Latvijā Bitcoin automātu, kas nodrošinātu Bitcoin virtuālās valūtas maiņu pret reālo naudu un reālās naudas maiņu pret Bitcoin virtuālo naudu?

Nē, šāda valūtas maiņas automāta uzstādīšanai nav nepieciešama FKTK atļauja. Iespējams, ir nepieciešamas cita veida atļaujas šādu automātu uzstādīšanai, (nodokļi, rēķina izsniegšanas nepieciešamība). Iesakām papildus vērsties Valsts ieņēmumu dienestā.