S.Purgaile ar ārvalstu tirdzniecības kameru pārstāvjiem pārrunā Latvijas finanšu sektora aktualitātes

24.01.2020
  • Sadaļa:
Ceturtdien, 23.01.2020. notika diskusija par finanšu tirgus attīstību Latvijā, kurā piedalījās Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētāja Santa Purgaile un kuru rīkoja Īrijas Latvijas Tirdzniecības kamera, Lielbritānijas tirdzniecības kamera Latvijā, Norvēģijas Tirdzniecības kamera Latvijā, Šveices Tirdzniecības kamera Latvijā un Zviedrijas Tirdzniecības kamera Latvijā.

FKTK vadītāja uzsvēra, ka ģeogrāfiski un ģeopolitiski Latvija bija starp pirmajām valstīm, kas veica radikālas finanšu sektora izmaiņas, taču tas nākotnē kalpos par konkurences priekšrocību.

Savukārt ārvalstu investori un uzņēmēji diskusijā ar S.Purgaili atzina, ka Latvijas finanšu tirgus reformas vērtējamas pozitīvi, tomēr saglabājas satraukums un ir daudz ar banku klientu novērtēšanas procesu saistītu neskaidrību.

Diskusijas vadītājs, zvērinātu advokātu biroja “Ellex Kļaviņš” asociētais partneris Andris Lazdiņš uzsvēra, ka Latvijas finanšu nozares kapitālais remonts, ņemot vērā nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas apkarošanu un cīņu pret terorismu un ieroču izplatīšanas finansēšanu, ir bijusi Latvijas valdības galvenā prioritāte 2019. gadā. Latvija ir pielikusi ievērojamas pūles, lai progresētu ceļā uz starptautisko standartu ievērošanu un novērstu nepilnības, uz kurām norādījuši ārvalstu sadarbības partneri, piemēram, “Moneyval”.

Vairāki diskusijas dalībnieki norādīja uz ļoti ilgu banku klientu izvērtēšanas procesu. Piemēram, Latvijā strādājošam ārvalstniekam nav iespējams īsā laikā atvērt kontu, tas aizņem vairākus mēnešus. Sarežģīti Latvijā uzsākt darbību un atvērt bankas kontu ir uzņēmumiem, kuriem ir partneri ārpus Eiropas Savienības. Šī iemesla dēļ kompānijas mēdz izvēlēties Igauniju.

Ārvalstu tirdzniecības kameru pārstāvji Latvijā kopā ar FKTK priekšsēdētāju Santu Purgaili (foto autors Andrejs Djadiščevs)

Diskusijā izskanēja, ka banku veiktā klientu novērtēšana arvien vairāk skar klientu privātumu. Tas var radīt risku zaudēt ne tikai privātumu, bet arī brīvību un nonākt totalitārā sabiedrībā. S.Purgaile skaidroja, ka nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas apkarošanas procedūras attiecas uz visām valstīm. Latvija ir pirmajās rindās, un, iespējams, ir ieviesusi stingrākas prasības nekā kolēģi, tomēr visa pasaule virzās šajā virzienā. Akcentējot, ka Latvija ir pārmaiņu priekšgalā, FKTK vadītāja citēja Eiropas Komisijas viceprezidentu Valdi Dombrovski, kurš teicis, ka nopietni naudas atmazgāšanas skandāli, kuros iesaistīta virkne Eiropas banku, apliecina, ka Eiropai finanšu sektora sakārtošanā ir jādara vairāk.

S.Purgaile skaidroja, ka, lai bankām jaunajā situācijā palīdzētu strādāt un pilnveidotu klientu novērtēšanas procesu, FKTK veido rokasgrāmatu, kurā būs apkopotas visas regulējošās normas un konkrēti piemēri, komentāri attiecībā uz novērtēšanu. Rokasgrāmatas sagatavošana pilnībā varētu tikt pabeigta jūlijā vai augustā.

S.Purgaile norādīja, ka pagājušajā gadā ir izdarīts ļoti daudz, veiktas nozīmīgas finanšu sektora regulējuma izmaiņas. To apliecina arī “Moneyval” jaunākais Latvijas finanšu sistēmas novērtējums. Tomēr ļoti svarīgs rādītājs būs pasaules centrālās naudas atmazgāšanas apkarošanas organizācijas Finanšu darījumu darba grupas (FATF) 21. februārī gaidāmais lēmums. Tas parādīs, vai Latvijai būs izdevies izvairīties no iekļaušanas finanšu pasaules “pelēkajā sarakstā”. No tā varēsim secināt, kā veiktas regulējuma izmaiņas un vai uzlabojumi reāli strādā.

“Ceru, ka 2020. gadā mēs spēsim atjaunot Latvijas finanšu sektora reputāciju, un varēsim iziet starptautiskajā arēnā ar pozitīvām ziņām par veiktajām pārmaiņām. Ir ļoti svarīgi pārējai pasaulei nodot vēstījumu, ka esam pabeiguši finanšu sektora kapitālo remontu un Latvija ir mainījusies. Šis ir īpašs brīdis, lai atkal pievērstos potenciālajiem investoriem un aicinātu viņus uz Latviju, apliecinot, ka esam izdarījuši visu, lai finanšu sektorā izveidotu caurspīdīgu vidi,” norādīja FKTK vadītāja.

“No uzņēmumiem un privātpersonām dzirdam, ka bankas, līdzīgi kā Valsts ieņēmumu dienests, varētu ievērot principu “konsultē vispirms”, un tikai tad pieņemt lēmumus, piemēram, par konta slēgšanu. Mēs cenšamies šo principu ieviest visos banku līmeņos. Es ticu, ka ikviens uzņēmums vispirms cenšas rīkoties iespējami labāk, bet kādam tas dažādu iemeslu – negodīgu partneru, nezināšanas – dēļ neizdodas,” skaidroja FKTK vadītāja.

Kontakti


Adrese:
Kungu iela 1, Riga, LV-1050
Tālrunis:
6 7774800
E-pasts:
Par nelicencētiem pakalpojumiem
Datu aizsardzība:

Seko aktualitātēm