Banku un krājaizdevu sabiedrību noguldītāji valsts garantēto atlīdzību var izņemt piecu gadu laikā

31.05.2019
  • Sadaļa:
Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) informē, ka saskaņā ar grozījumiem Noguldījuma garantiju likumā, kuri stājās spēkā 2014. gada 14. jūnijā, Latvijas banku un kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību (turpmāk – KKS) noguldītāji valsts garantēto atlīdzību (līdz 100 000 EUR) var saņemt  piecus gadus. Tas nozīmē, ka likvidējamās AS “Latvijas Krājbanka” (turpmāk – Krājbanka), AS “Ogres komercbanka”, AS “VEF Banka”, kā arī Raunas KKS un Metalurga KKS noguldītājiem vēl ir iespējas saņemt valsts garantēto atlīdzību līdz š.g. 13. jūnijam. Savukārt Vecumnieku KKS noguldītājiem to būs iespējams izdarīt līdz 1.07.2019.

14.06.2014. pieņemtie Noguldījuma garantiju likuma grozījumi paredz, ka noguldītājs zaudē prasījuma tiesības pret Noguldījumu garantiju fondu (NGF) par garantētās atlīdzības izmaksu dienā, kad pagājuši pieci gadi kopš lēmuma par noguldījumu nepieejamības iestāšanos bankā vai KKS pieņemšanas. Minētajai normai nav retrospektīvas iedarbības, kas nozīmē, ka noguldītāju interešu aizsardzības nolūkā garantētās atlīdzības saņemšanas termiņš tiek skaitīts no grozījumu spēkā stāšanās dienas – 2014. gada 14. jūnija nevis no katras finanšu iestādes noguldījumu nepieejamības iestāšanās dienas. Tādēļ š. g. 14. jūnijā Latvijas banku un kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību noguldītāji, kuriem bija tiesības izņemt garantēto atlīdzību piecu gadu laikā, bet kuri vēl nebūs to izdarījuši, zaudēs tiesības uz tās saņemšanu.

Tāpat atbilstoši likumā noteiktajam, ja piecu gadu laikā no noguldījumu nepieejamības iestāšanās dienas zvērināts tiesu izpildītājs vai nodokļu administrācija (VID) nav vērsusi piedziņu pret noguldītāja naudas līdzekļiem, izbeidzas zvērināta tiesu izpildītāja vai nodokļu administrācijas noteiktie ierobežojumi garantētās atlīdzības izmaksai. Līdz ar to, iepriekš minēto banku un KKS noguldītāji, kuriem garantētās atlīdzības saņemšanai līdz 13.06.2019. (Vecumnieku KKS – līdz 1.07.2019.) ir noteikti VID vai zvērinātu tiesu izpildītāju ierobežojumi (piemēram, apturētas jebkādas norēķinu operācijas vai uz laiku iesaldēti naudas līdzekļi kontā), sākot ar 14.06.2019. būs pieejama garantētā atlīdzība, kuru varēs saņemt turpmāko piecu gadu laikā.

Iepriekš minēto banku un KKS noguldītājiem, kuriem ir neskaidri jautājumi par savu situāciju vai tālāk veicamajām darbībām, lūgums sazināties ar FKTK ekspertiem pa tālruni 67774983 vai 67774831.

Turpmākai informācijai:

FKTK Komunikācijas daļa
tālr.: 67774807; 67774808
e-pasts: ieva.upleja@fktk.lv, dace.jansone@fktk.lv
Vairāk par FKTK:
www.fktk.lv, www.klientuskola.lv, Twitter.com/FKTK_LV

Kontakti


Adrese:
Kungu iela 1, Riga, LV-1050
Tālrunis:
6 7774800
E-pasts:
Par nelicencētiem pakalpojumiem
Datu aizsardzība:

Seko aktualitātēm