Tehnoloģiju attīstība un jauns regulējums motivē ieviest inovatīvas finanšu tehnoloģijas

03.08.2021
  • Sadaļa:
Gan tehnoloģiju attīstība, gan jauns tirgus regulējums motivē Latvijas finanšu tirgus dalībniekus ieviest inovatīvas finanšu tehnoloģijas. Patlaban tirgus dalībnieki visvairāk izmanto lietotāju programmas saskarnes (application programming interface jeb API), bezkontakta norēķinus, biometrijas risinājumus un pakalpojumus datu mākonī, – liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) veiktā Latvijas finanšu tirgus dalībnieku aptauja*. No tirgus segmentiem lielākais FinTech risinājumu izmantotājs ir kredītiestādes, kam seko apdrošinātāji un privātie pensiju fondi.

No kopumā 125 aptaujas respondentiem 44 izmanto kādu no inovatīvajām tehnoloģijām, turklāt 15 uzņēmumiem ir īpašas komandas inovatīvo tehnoloģiju izstrādei vai ieviešanai. Savukārt 14 no aptaujātajiem uzņēmumiem plāno nākotnē sākt izmantot inovatīvās tehnoloģijas.

API saskarnes patlaban izmanto 26 finanšu tirgus dalībnieki: bankas, apdrošinātāji, investīciju uzņēmumi un arī maksājumu institūcijas. Bankas API galvenokārt izmanto, lai veidotu atvērtas sadarbības platformas (open banking) sadarbībai ar FinTech uzņēmumiem, savukārt apdrošinātāji API lieto informācijas apmaiņai ar apdrošināšanas aģentiem vai apdrošināšanas kalkulatoru darbībai.

Pašlaik bezkontakta norēķinus izmanto 17 tirgus dalībnieki, biometrijas risinājumus – 16, bet pakalpojumus datu mākonī – 14 tirgus dalībnieki. Aptaujātie tirgus dalībnieki atzīst, ka nākamajos divos gados attīstāmo inovācijas virzienu vidū ir gan API saskarnes un biometrijas risinājumi, gan arī lielie dati, mākslīgais intelekts un mašīnmācīšanās.

Patlaban mākslīgo intelektu Latvijā izmanto seši tirgus dalībnieki banku, apdrošināšanas un privāto pensiju sektoros, savukārt mašīnmācīšanās tehnoloģiju izmanto viena elektroniskās naudas iestāde. Automatizētās konsultācijas jeb robokonsultācijas sniedz pieci tirgus spēlētāji.

“Mākslīgajam intelektam un mašīnmācīšanās tehnoloģijām ir milzīgs potenciāls mainīt finanšu pakalpojumus un nodrošināt produktu un datu kvalitāti pavisam jaunā līmenī. Pasaulē mākslīgā intelekta risinājumi jau palīdz atklāt krāpšanu, ļauj automatizēt funkcijas, nodrošina modeļus, kas vērtē klientu kredītspēju, kā arī sniedz padomus personīgo finanšu pārvaldībā,” tendences iezīmē FKTK Finanšu inovāciju departamenta direktore Marine Krasovska. “Šī ir iespēja arī Latvijas talantiem – radīt un izstrādāt inovatīvus finanšu produktus un pakalpojumus, to darbību pārbaudīt vietējā tirgū un tad augt pasaulē.”

Lai sekmētu FinTech attīstību, FKTK piedāvā inovatīvu ideju ieviesējiem divus atbalsta mehānismus – konsultācijas Inovāciju centrā un iespēju testēt produktu vai pakalpojumu Regulatīvajā smilškastē.

Inovāciju centrs ir FKTK kompetenču platforma, kur FinTech jomas pārstāvjiem ir iespēja saņemt bezmaksas konsultācijas no FKTK inovāciju ekspertu komandas, kas specializējas dažādu finanšu jomu normatīvo aktu pārzināšanā un interpretācijā saistībā ar inovatīvu finanšu pakalpojumu risinājumiem, kā arī konsultē par IT drošības un kiberriskiem nozarē.

Šogad pirmajā pusgadā iespēju konsultēties izmantojuši 30 uzņēmumi no dažādiem finanšu tirgus sektoriem.

Regulatīvā smilškaste ir vieta, kur esošiem vai potenciāliem finanšu tirgus dalībniekiem, kuru darbībai nepieciešama FKTK atļauja, iespējams drošā vidē pārbaudīt iecerētos inovatīvos finanšu produktus, finanšu pakalpojumus vai uzņēmējdarbības modeļus.

Šogad jūnijā pirmais FKTK Regulatīvās smilškastes dalībnieks noslēdza testēšanas posmu savam risinājumam, kas bankām ļaus automatizēti uzraudzīt transakcijas ar mērķi novērst naudas atmazgāšanas riskus.

* Latvijas finanšu tirgus dalībnieku aptauju FKTK veica 2021. gada pavasarī ar mērķi noskaidrot, kādas inovatīvās finanšu tehnoloģijas tie izmanto. Papildu informācija par aptauju atrodama FKTK tīmekļvietnē.


Turpmākai informācijai:
FKTK Komunikācijas un finanšu pratības daļas
sabiedrisko attiecību speciāliste
Airisa Ādamsone
tālr.: 67774807
e-pasts: airisa.adamsone@fktk.lv

Kontakti


Adrese:
Kungu iela 1, Riga, LV-1050
Tālrunis:
6 7774800
E-pasts:
Par nelicencētiem pakalpojumiem
Datu aizsardzība:

Seko aktualitātēm