Pilnībā atmaksāts Valsts kases aizdevums 264 milj. euro garantēto atlīdzību izmaksām „Latvijas Krājbanka” noguldītājiem

10.01.2014
  • Sadaļa:

Informācija plašsaziņas līdzekļiem
10.01.2014.

Pilnībā atmaksāts Valsts kases aizdevums 264 milj. euro garantēto atlīdzību izmaksām „Latvijas Krājbanka” noguldītājiem

Šodien Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), kas nodrošina Noguldījumu garantiju fonda (NGF) pārvaldīšanu, pārskaitījusi valsts budžetā pēdējo aizdevuma daļu 14.98 miljonu euro apmērā, kas tika piešķirts, lai nodrošinātu garantēto atlīdzību izmaksu LAS „Latvijas Krājbanka” noguldītājiem. Tādējādi ir pilnībā atmaksāta NGF parāda pamatsumma 264.057 miljoni euro, sedzot saistības pret Latvijas valsti.

„Šī ir laba ziņa Latvijas nodokļu maksātājiem, jo šodien aptuveni pēc diviem gadiem plānoto trīs gadu vietā ir pilnībā atdoti valsts aizdotie līdzekļi, kas tika izmantoti „Latvijas Krājbanka” klientu nodrošināšanai ar garantēto atlīdzību,” uzsver Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs Kristaps Zakulis.

Tā kā valsts garantē ikvienam bankas klientam atlīdzību līdz 100 000 euro, neatkarīgi no tā vai konkrētajā brīdī NGF ir pietiekami līdzekļu vai nav, tad gadījumos, kad līdzekļu nepietiek, tie tiek nodrošināti no valsts budžeta ar Valsts kases starpniecību, pēc tam pakāpeniski sedzot aizņēmumu no atgūtajiem līdzekļiem un noguldītāju piesaistītāju regulārajām ceturkšņa iemaksām NGF. 

Pēc „Latvijas Krājbanka”  darbības apturēšanas 2011. gada beigās klientiem bija jānodrošina ~477 miljoni euro garantēto atlīdzību izmaksām, taču NGF tobrīd bija uzkrāti ~212 miljoni euro. Tāpēc ~264 miljonus euro aizdeva Latvijas valsts – Valsts kase. Pakāpeniski šis aizņēmums tika atmaksāts no NGF atgūtajiem līdzekļiem bankas maksātnespējas procesa laikā, jo NGF ir pirmais bankas kreditoru rindā, kā arī no līdzekļiem, kurus ik ceturksni NGF iemaksā visi noguldījumu piesaistītāji (bankas un krājaizdevu sabiedrības). Aptuveni divu gadu laikā aizdevuma pamatsumma tika pilnībā segta, atmaksājot parādu valstij. 

Jau ziņots, ka, turpinot norēķināties ar bankas kreditoriem, „Latvijas Krājbanka” administrators KPMG Baltics vakar pārskaitīja NGF vēl 15 miljonus euro.

Noguldītāju aizsardzība un NGF
Jebkuram Latvijas banku un krājaizdevu sabiedrību klientam – gan fiziskām, gan juridiskām personām –
saskaņā Noguldījumu garantiju likumu tiek nodrošināta atlīdzības izmaksa par visu veidu noguldījumiem visās valūtās līdz 100 000 euro katrā bankā vai krājaizdevu sabiedrībā (visos kontos kopā, ja ir vairāki konti vienā bankā). Valsts garantētā summa attiecas gan uz noguldījumiem, gan uz norēķinu kontu atlikumiem, gan algu kontiem, krājkontiem, u.c.

Papildu informācijai: http://www.fktk.lv/lv/klientu_aizsardziba/garantiju_fondu_darbiba/noguldijumu_garantiju_fonds/2011-05-09_par_ngf/

Turpmākai informācijai:
Laima Auza
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas
Komunikācijas daļas vadītāja
T: +371 67774860
M: +371 26148001
E: laima.auza@fktk.lv

Kontakti


Adrese:
Kungu iela 1, Riga, LV-1050
Tālrunis:
6 7774800
E-pasts:
Par nelicencētiem pakalpojumiem
Datu aizsardzība:

Seko aktualitātēm