Brīdinām par ESMA, EBA vai EIOPA vārdā veiktiem krāpnieku zvaniem

  • Sadaļa:
Finanšu kapitāla un tirgus komisija (FKTK) brīdina par krāpniekiem, kuri zvana pa tālruni nejauši izvēlētiem Latvijas iedzīvotājiem, uzdodoties par Eiropas Vērtspapīru tirgus iestādes (ESMA), Eiropas Banku iestādes (EBA), Eiropas Apdrošināšanas un aroda pensiju iestādes (EIOPA) vai, iespējams, nemaz neeksistējošu Eiropas vai Pasaules finanšu iestāžu uzraudzības iestādes darbiniekiem vai minēto iestāžu uzdevumā, sniedz nepatiesu informāciju un liek veikt dažādas darbības, piemēram, nosaukt personas datus, maksājumu karšu vai autentifikācijas datus, liek pārtraukt sadarbību ar kādu finanšu iestādi vai piedāvā atgūt zaudētos finanšu līdzekļus, atvērt zvanītāja nosauktas tīmekļvietņu adreses internetā un veikt darbības atbilstoši instrukcijai.

FKTK aicina šādās situācijās neveikt nekādas darbības, nesniegt informāciju, pārtraukt sarunu un informēt FKTK, zvanot pa tālruni 67 774 800 vai rakstot uz e-pastu: fktk@fktk.lv.

Informācija, kurai būtiski pievērst uzmanību:

  • ESMA, EBA vai EIOPA darbinieki nezvana finanšu iestāžu klientiem. Tas notiek tikai situācijās, kad finanšu iestāžu klienti pēc savas iniciatīvas ir vērsušies ESMA, EBA vai EIOPA, lai noskaidrotu kādu sev interesējošu jautājumu, un notikusi vienošanās par turpmāku sarunu pa tālruni;
  • ESMA, EBA vai EIOPA nekad nelūdz nosaukt karšu un internetbankas informāciju, nesniedz padomus pārtraukt sadarbību ar kādu finanšu iestādi vai nepiedāvā atgūt zaudētos finanšu līdzekļus;
  • ESMA, EBA vai EIOPA saziņas pamatvaloda nav krievu valoda;
  • ESMA, EBA vai EIOPA lietotie tālruņa numuri nesākas ar Latvijas kodu +371. Tomēr jābūt piesardzīgiem, jo krāpnieki var izmantot tālruņa numurus, kas sākas ar Latvijas vai citu valstu kodu;
  • Informāciju par ESMA, EBA vai EIOPA pieņemtajiem lēmumiem un rīcību, kas skar klientu intereses, minētās iestādes publicē savās mājaslapās, šī informācija ir publiski pieejama. ESMA, EBA vai EIOPA par to personīgi neinformē kādas finanšu institūcijas klientus, zvanot tiem pa tālruni.

Lai nekļūtu par krāpnieku upuri, FKTK aicina būt modriem, kritiski izvērtēt aizdomīgu zvanītāju sniegto informāciju un nekādā gadījumā nesadarboties.

FKTK arī aicina sadarboties tikai ar licencētiem finanšu tirgus dalībniekiem, kuriem ir tiesības sniegt finanšu pakalpojumus Latvijā. Latvijas finanšu un kapitāla tirgus dalībnieku reģistrs pieejams FKTK tīmekļvietnē: https://www.fktk.lv/tirgus-dalibnieki/.

FKTK tīmekļvietnē regulāri tiek publicēti brīdinājumi par nelicencētiem finanšu pakalpojumu sniedzējiem un aizdomīgiem finanšu darījumiem: https://www.fktk.lv/klientu-aizsardziba/bridinajumi-par-nelicencetiem-pakalpojumu-sniedzejiem-un-aizdomigiem-finansu-darijumiem/.

 

Turpmākai informācijai:
FKTK Komunikācijas daļas vadītāja
Dace Jansone
tālr.: 67774808
e-pasts: dace.jansone@fktk.lv

Kontakti


Adrese:
Kungu iela 1, Riga, LV-1050
Tālrunis:
6 7774800
E-pasts:
Par nelicencētiem pakalpojumiem
Datu aizsardzība:

Seko aktualitātēm


Pieraksties jaunumiem un saņem nozarei svarīgu informāciju savā e-pastā!