Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestāde brīdina mazumtirdzniecības ieguldītājus par riska faktoriem saistībā ar tiešsaistes investīcijām

13.09.2012
  • Sadaļa:

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (turpmāk – FKTK) informē, ka Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestāde (European Securities and Markets Authority – ESMA) ir izplatījusi brīdinājumu ieguldītājiem par riskiem, kas saistīti ar investīcijām tiešsaistē izmantojot internetu.

ESMA šādu paziņojumu ir izplatījusi, jo arvien vairāk ar interneta starpniecību tiek piedāvātas tiešsaistes investīciju iespējas privātajiem ieguldītājiem, piedāvājot ātru un vienkāršu piekļuvi finanšu tirgiem un produktiem, izmantojot, piemēram, dažādas elektroniskās tiešsaistes tirdzniecības platformas, viedtālruņus vai citus tirdzniecības veidus ar mobilā tālruņa starpniecību.

Tāpat ESMA norāda, ka Eiropā ir novērojams ieguldītāju sūdzību skaita pieaugumu sakarā ar uzņēmumu nelikumīgām darbībām internetā.

Tāpēc ESMA brīdina ieguldītājus un vērš ieguldītāju uzmanību uz lietām, kam būtu jāpievērš uzmanība izmantojot tiešsaistes investīciju iespējas internetā.

Galvenās norādes:
• ne visiem internetā strādājošiem uzņēmumiem ir atļauja piedāvāt investīcijas – tie var būt reģistrēti, bet tikai citu specifisku darbību veikšanai vai tie var arī darboties nelikumīgi, pārdodot riskantus vai neesošus produktus nepiesardzīgiem ieguldītājiem;
• ja investīciju piedāvājums izklausās pārāk daudzsološs, tas visdrīzāk nav patiess. Neuzticieties apgalvojumiem par to, ka ieguldījums atnesīs neticamu peļņu vai tam ir milzīgs potenciāls. Šādi apgalvojumi bieži vien norāda uz paaugstināta riska investīcijām vai iespējamu krāpšanu;
• apsveriet jautājumu par to, vai jūsu zināšanas un pieredze finanšu tirgu jomā ir pietiekamas, lai pilnībā izprastu jūsu iecerētās investīcijas, ņemot vērā riska un peļņas faktorus;
• piedāvājumus par apmācību vai tirgošanu ar “virtuālajiem portfeļiem” ļoti aktīvi izmanto uzņēmumi, kas sniedz pakalpojumus internetā un tie var arī iedrošināt jūs ieguldīt naudu. Neuzticieties “bezmaksas” naudai: solījumi par “10% atmaksu” un “līdz pat 500 EUR pie konta atvēršanas” ir daži no izmantojamiem gājieniem ieguldītāju pievilināšanai;
• ja izmantojat tiešsaistes platformas, jums jāizsargās no programmatūras, kas jūsu vietā automātiski veic darījumus. Jūs varat zaudēt kontroli pār jebkuru no darījumiem, kas tika veikts šādā veidā.
• nenorādiet informāciju par jūsu kredītkarti. No jūsu konta var noņemt naudu bez jūsu piekrišanas un tad būs ļoti grūti saņemt to atpakaļ.

FKTK aicina ikvienu personu, kas veic vai plāno veikt investīcijas finanšu tirgos, iepazīties ar “Individuālā ieguldītāja ceļvedi MiFID nosacījumos”, kas ir pieejams FKTK mājas lapā internetā: http://www.fktk.lv/lv/klientu_aizsardziba/iegulditaja_aizsardziba_sanemo/2010-01-13_individuala_iegulditaja_/. Tāpat Komisija aicina ikvienu personu, pirms ieguldījumu pakalpojumu saņemšanas, pārliecināties, ka personai, kas šos pakalpojumus piedāvā, ir tiesības tos sniegt. Komisija arī vērš ieguldītāju uzmanību, ka Finanšu instrumentu tirgus likumā ir iestrādātas normas, kuras ir vērstas uz ieguldītāju interešu aizsardzību.

FKTK mājas lapā internetā ir pieejams reģistrs, kurā ir norādītas personas, kuras ir saņēmušas FKTK licenci vai atļauju ieguldījumu pakalpojumu sniegšanai Finanšu instrumentu tirgus likumā noteiktajā kārtībā. Minētā informācija atrodama šeit: http://www.fktk.lv/lv/tirgus_dalibnieki/finansu_instrumentu_tirgus/ieguldijumu_pakalpojumu_sniedz/.

Ja persona šajā reģistrā nav minēta, kā arī tā nav iekļauta sarakstā par ieguldījumu pakalpojumu sniedzējiem no Eiropas ekonomiskās zonas valstīm (http://www.fktk.lv/lv/tirgus_dalibnieki/finansu_instrumentu_tirgus/pakalpojumu_sniedzeji_no_eez/pakalpojumu_sniegsanas_briviba/ vai
http://www.fktk.lv/lv/tirgus_dalibnieki/finansu_instrumentu_tirgus/pakalpojumu_sniedzeji_no_eez/dibinasanas_briviba/), tai nav tiesību Latvijā sniegt ieguldījumu pakalpojumus.

Pilns ESMA brīdinājuma teksts pievienots pielikumā:

Kontakti


Adrese:
Kungu iela 1, Rīga, LV-1050
Tālrunis
6 7774800
E-Pasts:
Iepriekšējā pierakstīšanās pie sekretāra:
67 774 801
Datu aizsardzības jautājumiem:

Seko aktualitātēm


Pieraksties jaunumiem un saņem nozarei svarīgu informāciju savā e-pastā