FKTK brīdina par riskantiem ieguldījumu pakalpojumiem, kurus piedāvā maldinošās tīmekļa vietnēs vai pa tālruni

  • Sadaļa:
Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ir novērojusi pieaugošu tendenci finanšu pakalpojumu piedāvājumiem ieguldījumu jomā maldinošās tīmekļa vietnēs vai pa tālruni, kā arī no iedzīvotājiem ir saņemtas sūdzības par agresīviem mēģinājumiem pārdot tiem sarežģītus finanšu pakalpojumus, lai pelnītu akciju vai valūtu tirgos, veicot darījumus interneta platformās vai uzticot savu naudu it kā “profesionāliem brokeriem”.

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ir novērojusi pieaugošu tendenci finanšu pakalpojumu piedāvājumiem ieguldījumu jomā maldinošās tīmekļa vietnēs vai pa tālruni, kā arī no iedzīvotājiem ir saņemtas sūdzības par agresīviem mēģinājumiem pārdot tiem sarežģītus finanšu pakalpojumus, lai pelnītu akciju vai valūtu tirgos, veicot darījumus interneta platformās vai uzticot savu naudu it kā “profesionāliem brokeriem”.

Maldinošo tīmekļa vietņu ekrānuzņēmumi

Šādas tīmekļa vietnes var tikt reklamētas dažādos plašsaziņas līdzekļos vai tiešsaistes sociālajos medijos, izsakot maldinošus piedāvājumus ieguldīt un novirzot uz citām tīmekļa vietnēm, lai veiktu maldinošas vai krāpnieciskas darbības.

Aicinām būt piesardzīgiem un neuzticēties maldīgām ziņām dažādās tīmekļa vietnēs, tajā skaitā latviešu valodā, kurās tiek solīts izmantojot jaunu un “slepenu” ieguldījumu sistēmu iegūt vieglu (milzīgu) peļņu. Šādās tīmekļa vietnēs bieži vien iedzīvotāji tiek aicināti reģistrēties, atstājot to personu datus, tajā skaitā tālruņa numuru vai adresi, kā rezultātā ar tiem sazinās nezināmas personas un aicina veikt ieguldījumus.

Iesakām ikvienam, kurš saņem šādus zvanus, pārtraukt sarunu, neiesaistīties diskusijās un atteikties no nevēlamajiem piedāvājumiem, kā arī, ja to pieļauj tālruņa funkcionalitāte, bloķēt šādu zvanītāju tālruņa numurus, tā izvairoties no atkārtotu zvanu saņemšanas. FKTK arī norāda, ka vienai personai var zvanīt vairākas reizes no dažādiem tālruņa numuriem. Atkārtotu zvanu gadījumā ieguldītāji var tikt pierunāti, pārliecināti iesaistīties un izmēģināt vai tiem var pat tikt draudēts ar nepieciešamību iemaksāt papildu līdzekļus, lai varētu atgūt jau ieguldītos līdzekļus. Šādos gadījumos aicinām noteikti vērsties Valsts policijā.

FKTK vērš uzmanību:
ne visi internetā strādājošie uzņēmumi ir saņēmuši atļauju piedāvāt ieguldījumu pakalpojumus Latvijā – tie var būt reģistrēti tikai dažu darbību veikšanai, vai arī tie darbojas nelikumīgi (bez atbilstošas atļaujas), pārdodot riskantus vai neesošus pakalpojumus lētticīgiem ieguldītājiem. Pirms iesaistīties darījumos ar t.s. ieguldījumu brokeri, pārliecinieties par tā tiesībām piedāvāt ieguldījumu pakalpojumus Latvijā.

ja ieguldījumu piedāvājums izklausās pārāk daudzsološs, tas, visticamāk, nav patiess. Neticiet apgalvojumiem, ka ieguldījums sniegs pasakainu peļņu tūlīt vai tam ir milzīgs nākotnes potenciāls. Šādi apgalvojumi bieži vien norāda uz paaugstināta riska ieguldījumiem vai iespējamu krāpšanu;

apsveriet jautājumu par to, vai jūsu zināšanas un pieredze finanšu tirgu jomā ir pietiekama, lai pilnībā izprastu jums piedāvātos ieguldījumus, ņemot vērā riska un peļņas faktorus;

neuzticieties “bezmaksas” naudai”– solījumi par “10% atmaksu” un “līdz pat 500 EUR, atverot kontu” ir daži no izmantotajiem paņēmieniem ieguldītāju pievilināšanai;

nenorādiet informāciju par savu maksājumu karti vai citu maksājumu instrumentu datus. No jūsu konta var tikt pārskaitīta nauda bez jūsu piekrišanas, kuru būs grūti vai pat neiespējami atgūt.

nenorādiet informāciju par saviem personu datiem, tajā skaitā tālrunu, adresi, nezināmās un maldinošās tīmekļa vietnēs. Šī informācija var tikt izmantota krāpniecisku darījumu un darbību veikšanai pret Jums.

FKTK aicina ieguldītājus atturēties veikt darījumus ar tādiem pakalpojumu piedāvātājiem, par kuru nolūkiem ir aizdomas, kā arī izmantot ieguldījumu pakalpojumus, par kuru riskiem nav skaidras izpratnes, jo netiek sniegta pilna informācija, lai ieguldītājs varētu tos izprast, proti, piedāvājumā tiek uzsvērti tikai ieguvumi un nākotnes iespējas.

FKTK norāda, ka ieguldītājiem, kuri nav profesionāli sagatavoti finanšu pakalpojumu jomā, bet vēlas veikt ieguldījumus, ieteicams doties uz savu banku vai ieguldījumu brokeru sabiedrību, kas ir saņēmusi attiecīgu FKTK licenci vai darbības atļauju darbībai Latvijā. Šādiem pakalpojumu sniedzējiem ir pienākums informēt ieguldītājus par iespējamajiem riskiem un nodrošināt klienta riska profilam atbilstošu piedāvājumu. Izmantojot šādu ieguldījumu pakalpojumu sniegtos pakalpojumus, klientu tiesības ir likumīgi aizsargātas.

Informācija par licencētām ieguldījumu pakalpojumu sniedzējiem Latvijā ir pieejama FKTK tīmekļa vietnē – Licencētie pakalpojumu sniedzēji un Ieguldījumu pakalpojumu sniedzēji no citām dalībvalstīm, kam atļauts sniegt pakalpojumus Latvijā: https://www.fktk.lv/tirgus-dalibnieki/ieguldijumu-pakalpojumu-sniedzeji/

Kontakti


Adrese:
Kungu iela 1, Riga, LV-1050
Tālrunis:
6 7774800
E-pasts:
Par nelicencētiem pakalpojumiem
Datu aizsardzība:

Seko aktualitātēm