FKTK brīdina uzņēmumu akciju īpašniekus par iespējamu krāpšanas mēģinājumu

  • Sadaļa:

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) redzeslokā nonākusi persona, kura, iespējams, veic akciju izkrāpšanu no biržā “NASDAQ OMX Riga” tirgotu uzņēmumu akciju īpašniekiem, kuri savas akcijas nav dereģistrējuši un kuriem tās aizvien glabājas Latvijas Centrālā depozitārija (LCD) Sākotnēja reģistrā, piedāvājot no šāda īpašnieka atpirkt akcijas par krietni zemāku cenu nekā to tirgus vērtība.

FKTK rūpējoties par ieguldītāju aizsardzību un finanšu instrumentu tirgus uzticamību, brīdina par šādu iespējamo krāpšanas shēmu un aicina uzņēmumu akciju īpašniekus īpaši uzmanīgi izvērtēt šādus akciju pārdošanas piedāvājumus, pirms tam noskaidrojot attiecīgās akciju sabiedrības akcijas cenu biržā. Turklāt, ja akcijas tiek turētas LCD kārtotajā Sākotnējā reģistrā, akciju īpašniekam vajadzētu pārliecināties, vai par viņam piederošajām akcijām nav uzkrātas uzņēmuma maksātās dividendes.

Iespējamais krāpnieks visticamāk mēģina izmantot akcionāru nezināšanu par faktisko akciju tirgus vērtību un noklusēt faktu, ka par akcijām ir uzkrājušās dividendes, mēģinot ar dažādiem argumentiem pārliecināt par akciju pārdošanu, piedāvājot samaksāt ievērojami zemāku cenu nekā to tirgus vērtība biržā. Informācija par uzņēmumu akciju cenām un iepriekš maksātajām dividendēm ir publiski pieejama “NASDAQ OMX Riga” mājas lapā.

Ieteikumi uzņēmumu akciju īpašniekiem:
• Pirms akciju pārdošanas darījuma noslēgšanas, pārliecinieties par akciju tirgus cenu biržā, lai izvērtētu piedāvājuma izdevīgumu.
• Ja akcijas tiek turētas LCD kārtotajā Sākotnējā reģistrā, pārliecināties, vai tur nav uzkrātas arī uzņēmuma maksātās dividendes un aprēķiniet, cik lielā apmērā tās varētu būt.
• Ja gadījumā rodas jautājumi par uzņēmumu akciju pārdošanu, vienmēr labāk vērsties savā bankā vai ieguldījumu brokeru sabiedrībā, vai arī Finanšu un kapitāla tirgus komisijā.
• Ja esat konstatējis, ka esat, iespējams, cietis no šādas krāpniecības, aicinām vērsties Valsts policijā.

Iespējamā krāpšanas shēma
FKTK patlaban ir saņēmusi informāciju par vairākiem šādiem darījumiem, kuros saskatāmas krāpniecības pazīmes. Neviens no iespējamajiem cietušajiem pagaidām nav vērsies FKTK ar sūdzību.

Pēc FKTK rīcībā esošās informācijas shēma darbojas šādi – persona vēršas pie akcionāriem, kuru īpašumā no privatizācijas laikiem ir biržā tirgoto uzņēmumu akcijas (piemēram, AS Latvijas Gāze, AS “Rīgas kuģu būvētava”), t.sk. personīgi ierodoties viņu dzīves vietās vai piezvanot pa tālruni, un ar dažādiem argumentiem mēģina pārliecināt par akciju pārdošanu, piedāvājot ievērojami zemāku cenu, nekā to tirgus vērtība biržā. Akcionāram tiek piedāvāts darījumu nokārtot nekavējoties, dodoties kopā uz tuvāko banku un aizpildīt visus nepieciešamos dokumentus, lai noformētu akciju pārdošanu. Pēc tam iespējamais krāpnieks var tās pārdod biržā jau par daudz augstāku cenu.

FKTK ir secinājusi, ka pamatā šo akcionāru akcijas tiek turētas LCD kārtotajā Sākotnējā reģistrā, kur tiek uzkrātas arī par akcijām maksātās dividendes. Tādā gadījumā ja, akcijas tiek dereģistrētas uz iespējamā krāpnieka vārda, tad tas saņem arī iepriekš pa visiem gadiem uzņēmuma izmaksāto dividenžu summu.

Ieskatam piemērs, kādas ir sekas, ja akcionārs pieņēmis tādu piedāvājumu
Pircējs ir pārliecinājis personu pārdot 700 akcijas, piedāvājot aptuveni 0.17 EUR par akciju (kopā 120 EUR). Personai LCD Sākotnējā reģistrā ir 700 akcijas, par kurām kopumā uzkrātas dividendes 130 EUR apmērā. Biržas cena šīm akcijām ir gandrīz divreiz augstāka – aptuveni 0.33 EUR par akciju. Tādējādi, ja šī persona pati dereģistrētu akcijas uz sava vārda un pārdotu tās biržā, tad persona saņemtu uzkrātās dividendes 130 EUR apmērā un 700 akcijas biržā varētu pārdot par aptuveni 230 EUR, kas kopā būtu aptuveni 360 EUR.

Izdevumi (komisijas maksas u.tml.), kas saistīti ar finanšu instrumentu konta atvēršanu, dereģistācijas veikšanu un akciju pārdošanu biržā varētu sastādīt aptuveni 12-20 EUR.

Tātad persona, pārdodot šīs 700 akcijas biržā un atskaitot komisijas maksas, varētu iegūt aptuveni 340 EUR. Tādējādi, pārdodot šīs 700 akcijas par 120 EUR, persona faktiski zaudē 220 EUR.

Turpmākai informācijai:
Laima Auza
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas
Komunikācijas daļas vadītāja
tālr.:67774860; e-pasts: laima.auza@fktk.lv

 

 

 

Kontakti


Adrese:
Kungu iela 1, Riga, LV-1050
Tālrunis:
6 7774800
E-pasts:
Par nelicencētiem pakalpojumiem
Datu aizsardzība:

Seko aktualitātēm