Brexit: Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES

  • Sadaļa:

Vispārīga informācija

2020. gada 31. janvāra pusnaktī pēc Centrāleiropas laika (attiecīgi 1. februārī plkst. 01.00 pēc Latvijas laika) plānota Apvienotās Karalistes AK izstāšanās no Eiropas Savienības.
Lai nodrošinātu sakārtotu izstāšanās procesu, svarīgi, lai līdz AK izstāšanās dienai spēkā stājas Izstāšanās līgums, kas nodrošinātu regulējumu saistībām, ko AK uzņēmusies kā ES dalībvalsts un radītu pakāpenisku pāreju uz AK kā trešās valsts ārpus ES statusa.

Atbilstoši Izstāšanās līgumam no 2020. gada 1. februāra līdz 31. decembrim iestāsies pārejas periods, kura laikā Apvienotā Karaliste vairs nebūs ES dalībvalsts, bet uz to turpinās attiekties ES tiesības un pienākumi. ES un Apvienotās Karalistes sadarbība šajā laikā turpināsies tāpat kā līdz šim ar vienīgo izņēmumu, ka Apvienotā Karaliste vairs nepiedalīsies ES lēmumu pieņemšanā.

Pārejas periodā turpināsies sarunas par ES un Apvienotās Karalistes turpmākajām attiecībām jeb pušu attiecībām sākot ar 2021. gada 1. janvāri. To paredz 2019. gada 17. oktobra pušu kopīgā Politiskā deklarācija par nākotnes attiecību ietvaru. Politiskajā deklarācijā ir apstiprināts, ka pusēm ir skaidrs nodoms izstrādāt nolīgumus un iespējami drīz pēc Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES sākt oficiālu sarunu procesu, lai tās varētu stāties spēkā, ja iespējams, jau pēc pārejas perioda beigām.

Finanšu pakalpojumu jomā tas nozīmē, ka pārejas periodā joprojām AK un ES dalībvalstu finanšu pakalpojumu sniedzējiem būs tiesības sniegt finanšu pakalpojumus pēc vienotās pases principa. AK uzņēmumi līdz pārejas perioda beigām paliek ES iekšējā tirgus dalībnieki. No ES tiesībām izrietošās patērētāju tiesības un aizsardzība arī būs spēkā attiecībā uz piedāvātajiem pakalpojumiem un produktiem.

Informācija par to, kādas izmaiņas ir vērojamas finanšu sektora uzraudzībā un pieejai finanšu tirgum AK saistībā ar izstāšanos no ES, sabiedrībām ir pieejama arī AK Finanšu uzraudzības iestāžu mājaslapā:
https://www.bankofengland.co.uk/eu-withdrawal
https://www.fca.org.uk/brexit

Aktuālā informācija par Brexit pieejama Ārlietu ministrijas tīmekļa vietnē

Kontakti


Adrese:
Kungu iela 1, Rīga, LV-1050
Tālrunis
6 7774800
E-Pasts:
Iepriekšējā pierakstīšanās pie sekretāra:
67 774 801
Datu aizsardzības jautājumiem:

Seko aktualitātēm


Pieraksties jaunumiem un saņem nozarei svarīgu informāciju savā e-pastā